Adopcja szkoły w Afryce.

Szkoła Podstawowa w Chojnie przyłączyła się do programu: „ADOPCJA SZKOŁY” organizowanego przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania. Organizacja współpracuje z dwiema placówkami prowadzonymi przez polskich misjonarzy- jedną w Kamerunie

i jedną w Republice Środkowej Afryki. Wybraliśmy szkołę w Abong – Mbang (Kamerunie).

Na czym polega adopcja szkoły?

Nasz szkoła zobowiązała się uiszczać przez 6 kolejnych lat opłaty w kwocie 100 PLN do dnia 1 września każdego roku.

Co w zamian?

Uśmiech dziecka, świadomość, że pomogło się komuś zmienić życie.

POZNAJCIE SZKOŁĘ KTÓRĄ ADOPTOWALIŚMY:

Szkoła w Abong – Mbang (Kamerun)

Szkoła prowadzona jest przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni mają szansę nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznają podstawowe zasady higieny, zdrowego trybu życia oraz kształtują pozytywne postawy społeczne.

Niestety brakuje zeszytów, podręczników i przyborów szkolnych. Edukacji dzieci nie sprzyja również ciężka sytuacja finansowa ich rodzin. Darmowy posiłek zjedzony w szkole jest często jedynym jaki spożywają w ciągu całego dnia.

Dzięki akcji „Adoptuj Szkołę” możemy realnie przyczynić się do walki z
analfabetyzmem. Brak nawet podstawowego wykształcenia wciąż jest bowiem sporym problemem w krajach trzeciego świata - podkreśla Justyna Janiec-Palczewska z „Redemptoris Missio”.

„Jak w Afryce ktoś umie pisać i czytać to już jest bardzo wiele. Świetnie też, żeby znał nie tyko swój język plemienny, ale również urzędowy, bo jeśli zna taki język, to może już wyjechać do miasta, może znaleźć pracę. Jeśli nie zna języka urzędowego to wszystko to jest o wiele trudniejsze” - powiedziała Justyna Janiec-Palczewska.

W szkołach, którym pomaga Fundacja uczy się ponad pół tysiąca dzieci.

”Edukacja to najpotężniejsza broń jakiej możesz użyć aby zmienić świat”

Nelson Mandela

Wpłaciliśmy już pierwsze pieniądze na potrzeby szkoły w Kamerunie i tym samym staliśmy się jej adopcyjnymi rodzicami.

Organizator akcji

Szkolne Koło Caritas